Drukuj
02
Sty

1 stycznia 2024 r.: Aby zapewnić pokój, potrzebujemy międzynarodowego traktatu w sprawie sztucznej inteligencji

1 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Pokoju. Ten rok poświęcony jest niezwykle aktualnemu zagadnieniu: sztucznej inteligencji i pokojowi.

Orędzie Papieża Franciszka z okazji Światowego Dnia Pokoju przypadającego 1 stycznia 2024 roku wyraźnie stwierdza:

„Ogromnej ekspansji technologii musi zatem towarzyszyć stosowna formacja w zakresie odpowiedzialności za jej rozwój. Wolność i pokojowe współistnienie są zagrożone wówczas, gdy ludzie ulegają pokusie egoizmu, korzyści osobistej, żądzy zysku i pragnienia władzy. Mamy zatem obowiązek poszerzyć nasze spojrzenie i ukierunkować badania techniczno-naukowe na dążenie do pokoju i dobra wspólnego, w służbie integralnego rozwoju człowieka i wspólnoty”.

W przesłaniu analizowane są konsekwencje sztucznej inteligencji dla gospodarki, praw człowieka, miejsca pracy, równości szans, operacji wojskowych, demokracji, edukacji, informacji i prawa międzynarodowego.

Z tego powodu papież Franciszek wzywa do zawarcia traktatu międzynarodowego. „W związku z tym, zachęcam Wspólnotę Narodów, aby – zjednoczona – pracowała w celu przyjęcia wiążącego traktatu międzynarodowego, regulującego rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji w jej różnorodnych formach. Celem regulacji powinno być, oczywiście, nie tylko zapobieganie złym praktykom, ale także zachęcanie do dobrych praktyk, stymulowanie nowych i kreatywnych koncepcji oraz ułatwianie inicjatyw osobistych i zbiorowych”.

Na koniec domaga się, „aby szybki rozwój form sztucznej inteligencji nie powiększył zbyt wielu nierówności i niesprawiedliwości już obecnych na świecie, ale przyczynił się do zakończenia wojen i konfliktów oraz złagodzenia wielu form cierpienia, które dotykają rodzinę ludzką.

Pełny tekst można przeczytać na stronie https://www.vatican.va/content/francesco/pl/messages/peace/documents/20231208-messaggio-57giornatamondiale-pace2024.html .

W nawiązaniu do tego przesłania przewodniczący PICM, Rafael Rodríguez-Ponga, który jest także rektorem Uniwersytetu Abat Oliba CEU w Barcelonie, stwierdził: „Propozycja międzynarodowego traktatu w sprawie sztucznej inteligencji jest doskonała. Po raz kolejny Papież wskazuje nam drogę w naprawdę aktualnej kwestii. „Jest oczywiste, że sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na nasze życie, a co za tym idzie, na rozwój narodów i możliwości emigrantów”.

W ostatnich latach kilka organizacji członkowskich PICM zorganizowało seminaria badawcze na temat wpływu sztucznej inteligencji.

Kontakt

Centrala: Calle Bellesguard, 30. 08022 Barcelona. Spain

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sieci społeczne

Twitter

Facebook

Flickr