Co to jest PICM?
Rys Historyczny
Europejskie Centrum ds. Pracobiorców (EZA), świadome znaczenia współpracy na rzecz rozwoju i roli ruchów migracyjnych, powołało w 2004 roku grupę dyskusyjną pośród swoich różnych organizacji członkowskich.
Na Zebraniu Krakowskim określono konieczność uczestnictwa w pracy na rzecz sprawiedliwości społecznej na świecie, solidarności międzynarodowej i pokoju.
Na Spotkaniu w Palermo w tym samym roku skonkretyzowano propozycje utworzenia tymczasowej Platformy i ustalono dwa podstawowe cele:
- promowanie projektów Współpracy Międzynarodowej na rzecz Rozwoju pomiędzy organizacjami społecznymi w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.
- Oraz przeprowadzanie badań i analiz procesów migracyjnych z punktu widzenia solidarności.
Platforma
Międzynarodowa Platforma Współpracy i Migracji (hiszpańskie PICM, angielskie IPCM) została utworzona prawnie w Madrycie w 2009 roku na podstawie przepisów prawa hiszpańskiego. Tym samym została wpisana do Narodowego Rejestru Stowarzyszeń Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Hiszpanii pod numerem 593435.
Cele
Podstawowym celem Platformy jest promowanie solidarnych działań w zakresie współpracy międzynarodowej na rzecz rozwoju i migracji. Ponadto Platforma stawia sobie następujące cele szczegółowe:
- Promowanie kontaktów na rzecz rozwoju i solidarności pomiędzy instytucjami z Europy, Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej.
- Tworzenie sieci dla promowania projektów współpracy.
- Praca na rzecz integracji społecznej i kulturalnej migrantów.
- Promowanie praw osoby ludzkiej i rodziny.
- Badania i analizy procesów migracyjnych.
Działania
Projekty na rzecz rozwoju, które przyczyniają się do wyeliminowania głodu, biedy, chorób i analfabetyzmu.
Wymiana naukowa na rzecz kształcenia liderów w krajach rozwijających się, szkolenia uwrażliwiające i warsztaty pracy.
Działania wspomagające integrację migrantów z uwzględnieniem kształcenia i przygotowania zawodowego.
Badania i publikacje związane ze współpracą międzynarodową i migracjami.