Barcelona: Seminarium europejskie analizuje sytuację imigrantów i uchodźców
W sobotę 1 lutego kontynuowano prace europejskiego seminarium zorganizowanego przez Fidestra w Barcelonie. Spotkanie to umożliwiło poruszenie ogólnych problemów w Europie. Zatrzymał się także, aby przeanalizować poważne kryzysy, przez które przechodzą Ukraina i Wenezuela.
Omówiono związek pomiędzy dialogiem społecznym a nowymi europejskimi pracownikami przybywającymi z zagranicy. Udział wzięły następujące osoby: Fernando Moura e Silva (Fidestra, Portugalia), Kristina Noreikiene (LDF, Litwa), Vittorino Rodaro (Trentini nel Mondo-UNAIE, Włochy), Mara Erdelj (Bofos, Serbia), Jose Miranda Coelho (Fidestra, Portugalia) i Andreia Garcias (Fidestra Junior).
Na temat iberoamerykańskiej imigracji w Katalonii wypowiadała się Susana Clerici, specjalistka w dziedzinie prawa imigracyjnego, wskazując na trudność w określeniu, kiedy dana osoba jest zintegrowana ze społeczeństwem; Javier García Bonomi z Fedelatina (Federacja Podmiotów Ameryki Łacińskiej Katalonii), który mówił o wielorakich tożsamościach, jakie może posiadać każdy z nas; Wenezuelka Marcela Maspero, która wyjaśniła sytuację uchodźców; i Olinda Teixeira (Fidestra). Zaprezentowano także projekt Stowarzyszenia Puente – Centrum Kultury Arabskiej na rzecz integracji imigrantów w Barcelonie, we współpracy z UAO.
Belg Patrick Pennickx, sekretarz generalny Europejskiej Unii Seniorów (ESU, Bruksela) wypowiadał się na temat starzenia się społeczeństwa europejskiego. W tej samej sesji wzięła udział Carmen Quintanilla (AFAMMER, Hiszpania), wiceprzewodnicząca ESU: skupiła się na kwestii kobiet w środowisku wiejskim w naszych krajach. Podkreślił, że imigracja jest kluczowa dla gospodarki. Innymi uczestnikami seminarium byli Isaias Afonso, Cristina Barbosa, Maria de Céu Moleiro i Ricardo Simões.
Podsumowując, seminarium to służyło omówieniu filozoficznych i moralnych kwestii imigracji; dochodzenia, które są w toku; sytuacja Unii Europejskiej i jej krajów; oraz rzeczywistość dwóch krajów dotkniętych poważnym kryzysem uchodźczym: Ukrainy i Wenezueli.
Od 30 stycznia do 2 lutego w Barcelonie odbyło się europejskie seminarium na temat imigracji i pracy. Zgromadziło ekspertów z piętnastu krajów. Zostało zorganizowane przez portugalskie stowarzyszenie Fidestra przy wsparciu EZA, Komisji Europejskiej, PICM i UAO CEU. Uczestnicy zwiedzili Bazylikę Sagrada Familia.