Lucca: Alfonso Luzzi (MCL): „Zapewniamy godność zagranicznym pracownikom”
W dniach 16–18 września 2024 r. w Lucca (Włochy) odbyło się międzynarodowe seminarium poświęcone studiom europejskim. Zostało ono zorganizowane przez MLC, EZA i PICM przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej.
Seminarium nosiło tytuł: „Stwórz możliwości zatrudnienia w gospodarce realnej i zagwarantuj udział pracowników". W klasztorze San Cerbone spotkali się przedstawiciele Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Polski, Niemiec, Belgii, Czech, Austrii i Czarnogóry.
Prezes MCL, Alfonso Luzzi, powiedział, że „zapewniamy godność pracownikom zagranicznym", ponieważ „wartość pracy to nie tylko wartość ekonomiczna, ale także wartość partycypacji społecznej".
Burmistrz Lukki Mario Pardini skierował do uczestników kilka słów powitania. Powitał ich w tym historycznym mieście o wielkiej tradycji kulturalnej.
Piergiorgio Sciacqua wyjaśnił ewolucję związków zawodowych w „demokratycznym kapitalizmie". Rafael R.Ponga mówił o kształceniu pracowników i roli Uniwersytetu we współpracy ze stowarzyszeniami zawodowymi. Alessandro Mini wyjaśnił naukę społeczną Kościoła i rolę ekonomisty Giuseppe Toniolo. Carmen Quintanilla zwróciła uwagę, że AFAMMER jest pierwszym na świecie stowarzyszeniem poświęconym kobietom wiejskim. Francesco Seghezzi (Adapt) podkreślił znaczenie stowarzyszeń, związków i fundacji w społeczeństwie. Udział wzięli także Vicenzo Conso (FAI CISL), Michele Cutolo (MCL), Thomas Sitar (Centrum), Vincenzo Massara (MCL).