Drukuj
26
Lis

Mediolan: Problemy społeczne i środowiskowe są ze sobą bezpośrednio powiązane!

„Movimento Cristiano Lavoratori” (MCL) zorganizowało międzynarodowe seminarium w Mediolanie (Włochy) z okazji 50. rocznicy powstania. Zorganizował ją EFAL, wspólnie z EZA i PICM. Zgromadziło liderów i ekspertów z 17 krajów.

2022 11 25 PICM Milán foto general

W siedzibie Rady Regionu Lombardii (Palazzo Pirelli) odbyło się seminarium zorganizowane przez EFAL i MCL w dniach 25 i 26 listopada 2022 r.

Tematem seminarium była „Transformacja ekologiczna i nowe zawody w zrównoważonej gospodarce”.

Zgromadził libertarian i ekspertów z 17 krajów: Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Niemiec, Belgii, Austrii, Malty, Chorwacji, Słowenii, Serbii, Polski, Albanii, Rumunii, Grecji, Montenegro.

Carlo Borghetti, wiceprzewodniczący Rady Regionu Lombardii, przyjął z zadowoleniem: zaapelował o wspólne dobro. Prezes EZA Luc Van den Brande (Belgia) powiedział, że transformacja ekologiczna ma charakter globalny i że potrzebujemy „międzynarodowego dialogu społecznego”.

Antonio di Matteo, prezes MCL, wezwał do „pokonania nacjonalizmu w Europie” i podkreślił wielką pracę wykonaną przez MCL przez 50 lat. Potwierdził, że "chcemy być częścią decyzji, które dotyczą integralnego wymiaru osoby"

Giorgio D'Antoni, przedstawiciel prawny EFAL, mówił o nowych zawodach i potrzebie szkoleń.

Rafael Rodríguez-Ponga, prezes PICM i rektor Uniwersytetu Abat Oliba CEU (Barcelona, ​​​​Hiszpania), mówił o potrzebie większej współpracy między podmiotami społecznymi, religijnymi, politycznymi i akademickimi. „Razem wydamy więcej owoców”. Przypomniał, że IPCM jest zawsze tam, gdzie jest potrzebny, aby poznać realia problemów migracyjnych. W tym celu odwiedzili południową granicę UE w Melilli (Hiszpania) i ukraiński ośrodek dla uchodźców w Nasutowie (Polska), a także inne ośrodki opieki dla uchodźców i imigrantów w Lizbonie, Madrycie i innych miastach.

Piergiorgio Sciacqua (EZA, MCL, PICM) przewodniczył jednej z sesji i przypomniał, że chrześcijański humanizm jest fundamentem naszych organizacji.

Joseph Touvenel (CFTC, Francja) mówił o pewnych aktualnych problemach: relacji między rynkiem a pracą; integracja imigrantów; starzenie się i samotność wielu ludzi w Europie; problem pracy dzieci w Afryce.

Maria Reina Martin (Fidestra, Portugalia) powiązała migracje ze zmianami klimatycznymi i odniosła się do „migrantów klimatycznych”. Przedstawił również konkretne projekty realizowane w Portugalii na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, produkcji rolno-spożywczej oraz produkcji energii słonecznej.

Carmen Quintanilla (AFAMMER, Hiszpania) mówiła o potrzebie zagwarantowania równych szans ludziom na obszarach wiejskich. Suwerenność żywnościowa i produkcja rolna zależą od świata wiejskiego.

Norbert Schnedl (OGB, Austria i EZA) odniósł się do austriackiego modelu stosunków pracy i znaczenia dialogu społecznego z perspektywy chrześcijańskiej.

Javier Morillas (Universidad San Pablo CEU and Court of Accounts, Hiszpania) wyjaśnił, że rozwój zależy między innymi od sektora rolnego i udziału kobiet w życiu społecznym. Wezwał nas do przestrzegania zachodnich wartości.

Uczestnicy dyskutowali o związkach między migracjami, rozwojem gospodarczym, dobrobytem społecznym i sytuacją środowiskową.

Wśród uczestniczących polityków obecność Davida Agiusa, wiceprzewodniczącego parlamentu Malty; Massimiliano Salini, poseł do Parlamentu Europejskiego (PPE-PPE, Włochy); Pedro Mota Soares, były minister pracy (Portugalia); Janer Cigler Krali, senator i były minister pracy (Słowenia); Alexandru Nazare, senator (Rumunia). Wszyscy podkreślali znaczenie wartości chrześcijańskich w życiu politycznym.

W imieniu PICM Rafael Rodríguez-Ponga, prezes; Piergiorgio Sciacqua i Maria Reina Martin, wiceprzewodniczący; Ignacio Argote, sekretarz; Alessandro Mini, zastępca sekretarza.

Podkreślił również obecność obecnej sekretarz generalnej EZA, Sigrid Schraml; oraz była sekretarz generalna EZA Roswitha Götbehutt, która została ciepło przyjęta. Inni mówcy to Bilbil Kasmi (SAUATT, Albania), Margherita Peroni (MCL, Włochy), Bert Van Dael (UETDC, Belgia).

Na koniec arcybiskup Mediolanu, prałat Mario Enrico Delphini, pogratulował MCL z okazji 50-lecia. Wezwał do „krytycznej obecności w społeczeństwie”, ponieważ „świat potrzebuje wizji chrześcijańskiej”. Pochwalił „stanowczość naszych przekonań i naszą konsekwencję”.

Seminarium to było wspierane przez Unię Europejską.

 

Kontakt

Centrala: Calle Bellesguard, 30. 08022 Barcelona. Spain

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sieci społeczne

Twitter

Facebook

Flickr