Drukuj
17
Paź

Lublin: seminarium o imigrantach i uchodźcach w UE

Fundacja EDS-FNS zorganizowała międzynarodowe seminarium na temat imigracji i schronienia w UE oraz konsekwencji dla rynku pracy. Odbyło się to w dniach 13-16 października 2022 r.

W programie wzięli udział przedstawiciele podmiotów z Polski, Portugalii, Włoch, Hiszpanii, Słowacji, Grecji, Niemiec, Belgii; a także z Albanii, Litwy i Cypru.

Seminarium było wspierane przez EZA i Komisję Europejską. Jest to część działalności PICM.

Prezes EDS-FNS Agata Gawlick wyjaśniła sytuację w Polsce: „Agresja Rosji na Ukrainę zmieniła wszystko”. Przedstawił pracę swojej fundacji na rzecz przyjmowania uchodźców wojennych, zwłaszcza w Domu Nasutów, z problemami przyjmowania, finansowania, organizacji zajęć i nauczania języka.

Aneta Szczykutowicz koordynowała seminarium, które zakończyło się sukcesem.

Kilka osób wyjaśniło sytuację imigrantów i uchodźców w swoich krajach: Maribel Alañón z Hiszpanii, Herbert Metzer z Niemiec, Maria Reina Martin z Portugalii, Carien Neven z Belgii, Vasilis Mantazis z Grecji, Vittorino Rodaro z Włoch.

Inni koncentrowali swoje interwencje na obecnym rynku pracy, tacy jak Piergiorgio Sciacqua (EZA i MCL i EFAL), Ignacio Argote (CEAT), Józef Mozolewski (Solidarność).

Ciągłe były odniesienia do wojny i ukraińskich uchodźców. Uczestnicy przeanalizowali działania podejmowane w każdym kraju, aby ich powitać.

Rafael Rodríguez-Ponga, który jest również rektorem Universitat Abat Oliba CEU, skupił się na znaczeniu świata edukacji i uniwersytetów, a także nauce języków dla ułatwienia integracji, edukacji i zatrudnienia. Ponadto określił UE jako gwarancję pokoju.

Giorgio D'Antoni (Włochy) i inni przypomnieli, że szczególną uwagę należy również zwrócić na problemy regionu śródziemnomorskiego.

Kontakt

Centrala: Calle Bellesguard, 30. 08022 Barcelona. Spain

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sieci społeczne

Twitter

Facebook

Flickr