Drukuj
25
Wrz

BARCELONA: SEMINARIUM NA TEMAT WYZWANIA IMIGRACJI I PRACY W EUROPIE

W dniach 4 i 5 lipca w Barcelonie odbyło się międzynarodowe seminarium zatytułowane „Imigracja w Europie i program godnej pracy MOP”. Jest to działanie organizowane przez Universitat Abat Oliba CEU i PICM przy współpracy Europejskiego Centrum do Spraw Pracowników (EZA).

Seminarium to skupiło uwagę na trzech filarach: uniwersytetach jako ośrodkach szkoleniowych, w których wyraża się współistnienie; wyzwania i możliwości związane z obecnością uchodźców w UE; oraz program Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).

Te trzy tematy zostały rozwinięte podczas sesji roboczych:

4 lipca, godz. 12:00 Sesja robocza I. „Uczelnia jako przestrzeń współistnienia i integracji”. Przemawiał rektor UAO CEU i prezes PICM Rafael Rodríguez-Ponga, a interweniował prorektor ds. planowania akademickiego i jakości UAO CEU Swen Seebach. Debata między Ignacio Argote, CEAT i sekretarzem PICM; oraz Jorge Martínez, profesor mediów na UAO CEU.

4 lipca o 16:00 Sesja Robocza II. „Uchodźcy w Unii Europejskiej”. Przedstawił prorektor ds. stosunków międzynarodowych i badań UAO CEU Alessandro Mini, a interweniowała Aneta Szczykutowicz, Europjski Dom Spotkan Fundacka Nowy (EDS-FNS, Polska). Debata Vittorino Rodaro, UNAIE-Trentini nel Mondo, PICM; oraz Maria Reina Martin, wiceprezes PICM i EZA.

Po południu tego samego poniedziałku, 4 lipca, odwiedzili ośrodek dla imigrantów w kościele Santa Anna. Słuchali bezpośrednio świadectw przyjmowanych osób. Wizytę koordynowała prof. Anna Garriga.

5 lipca o godz. 9:30 Sesja robocza III. „Agenda Międzynarodowej Organizacji Pracy: mobilność pracowników”. Prezentację przedstawił Piergiorgio Sciacqua, współprzewodniczący EZA i wiceprzewodniczący PICM, a interweniowała Carmen Parra, dyrektor Katedry UNESCO ds. Pokoju, Solidarności i Dialogu Międzynarodowego UAO CEU. Debata Maribel Alañón, dyrektor Fundación Concordia y Libertad i zastępcy sekretarza PICM, oraz Josepa Calvó, skarbnika PICM.

We wtorek 5 lipca o godzinie 12:00 odbyła się interwencja Movimento Cristiano Lavoratori, która była finałową sesją przed posiedzeniem Rady Dyrektorów PICM.

Przed rozpoczęciem pracy uczestnicy seminarium zostali przyjęci przez arcybiskupa Barcelony i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Hiszpanii kardynała Juana José Omella w poniedziałek 4 lipca w siedzibie biskupa.

Kontakt

Centrala: Calle Bellesguard, 30. 08022 Barcelona. Spain

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sieci społeczne

Twitter

Facebook

Flickr