Drukuj
18
Gru

18 grudnia: Międzynarodowy Dzień Migranta

W tym roku społeczność międzynarodowa po raz kolejny obchodzi Międzynarodowy Dzień Migrantów.

ONZ przypomina nam, że „Ludzie w drodze (pracownicy, studenci, przedsiębiorcy, członkowie rodzin, artyści i wielu innych) są bardzo potężnymi czynnikami napędzającymi rozwój zarówno w krajach pochodzenia, jak i w krajach docelowych. Migranci często utrzymują bardzo bliskie więzi ze swoimi krajami pochodzenia, jednocześnie obejmując nowe społeczności, do których wnoszą ogromne bogactwo wiedzy, doświadczenia i możliwości" ( https://www.un.org/es/observances/migrants-day ).

PICM włącza się w to upamiętnienie. PICM docenia pracę wielu osób, które działają w podmiotach społecznych na rzecz migrantów.

Przewodniczący PICM, Rafael Rodríguez-Ponga, powiedział: „Ten dzień pomaga nam ponownie zastanowić się nad znaczeniem migracji w dzisiejszym świecie. Pamiętamy o tych, którzy dobrowolnie zmienili miejsce zamieszkania. Przede wszystkim chcemy pamiętać szczególnie o tych, którzy zostali zmuszeni do ucieczki. Sytuacje polityczne i środowiskowe generują nowe migracje. Wojny są przyczyną milionów uchodźców. Dziś zastanawiamy się nad tym wszystkim." Rafael Rodríguez-Ponga jest także rektorem Uniwersytetu Abat Oliba CEU w Barcelonie.

Podkreślamy pracę podmiotów wchodzących w skład PICM. Włoski Movimento Cristiano Lavoratori (MCL) utworzył Associazione Lavoratori Stranieri MCL (ALS). Uniwersytet Abat Oliba CEU w Hiszpanii jest modelem współistnienia nauczycieli i studentów różnych narodowości. Fondazione Luigi Clerici poświęca wiele uwagi kształceniu zawodowemu młodych imigrantów. Unione Nazionale delle Associazioni degli Immigrati ed Emigrati (UNAIE) zrzesza podmioty, które wykonują wspaniałą pracę, takie jak Trentini nel Mondo. Europejski Dom Spotkań Fundacja Nowy Staw (EDS-FNS) w Polsce przyjmuje ukraińskich uchodźców.

Kontakt

Centrala: Calle Bellesguard, 30. 08022 Barcelona. Spain

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sieci społeczne

Twitter

Facebook

Flickr